تخت جمشید

تخت جمشید Persepolis

  تور تخت جمشید پاسارگاد شیراز - Persepolis Pasargad tourتخت جمشید یا شهر پارسه 

 

 تخت جمشید، پارسه یا پرسپولیس نام شهر معروف باستانی ایران است که برای سالیان طولانی مرکز حکومت هخامنشی در دوران چندین پادشاه بزرگ مانند داریوش کبیر و خشایار شاه بوده است که به دلیل آب و هوای بسیار خوب و معتدل در این مکان ساخته شد. در شهر باستانی پارسه، توسط شاهان هخامنشی داریوش بزرگ، خشایار شاه و اردشیر شاه طی سالیان بسیار، کاخی به نام تخت جمشید بنا شد که مرکز تشریفات این حکومت بزرگ بود و در ابتدای سال نو، میزبان ملت های مختلف تحت پوشش هخامنشیان بود که با پیشکش ها و هدایای  مختلف نزد شاه هخامنشیان می آمدند.

# معرفی مکان های گردشگری شیراز و فارس

 

persepolis تور تخت جمشید

دروازه ملل تخت جمشید 

ساخت بنای تخت جمشید در سال 518 قبل از میلاد توسط داریوش بزرگ سومین پادشاه هخامنشیان و در اطراف مرودشت امروزی و در کنار کوه رحمت آغاز شد و ساخت آن توسط فرزندش خشایارشاه و نوه اش اردشیر شاه ادامه یافت و بناها و کاخ های بسیاری توسط این پادشاهان بزرگ هخامنشی در این مکان تاریخی ساخته شد و ساخت کاخ تخت جمشید نزدیک به 120 سال به طول انجامید. برای ساخت کاخ باشکوه تخت جمشید، از بهترین معماران و هنرمندان جهت طراحی استفاده شد و کارگران مرد و زن برای ساخت آن به کار گماشته شدند.

تور تخت جمشید از شیراز دروازه ملل - Persepolis tour melal

 دروازه ملل تخت جمشید Persepolis

 

یکی از ویژگی های خاص این مکان و پادشاهان هخامنشی، رفتار مناسب حکومت با کارگران و پرداخت حقوق بالا به آنها در قبال کارشان بود که این اطلاعات از سنگ نوشته های پیدا شده در این مکان بدست آمده است. و این رفتار انسانه حکومت هخامنشیان و رعایت حقوق بشر باعث شگفتی همه انسانهای امروزی است و سبب شهرت بیش تر این مکان و علاقه مندی بسیار زیاد گردشگران و توریست ها برای بازدید از تخت جمشید شده است، و سبب شده که تخت جمشید و پرسپولیس آوازه ای جهانی پیدا کند و تورهای گردشگری بسیاری برا دیدن تخت جمشید شیراز به این مکان تاریخی بیایند.

نقش ملل تحت سلطه هخامنشیان تخت جمشید - shiraz Persepolis tour

نقش های حجاری شده در تخت جمشید

 

با وجود تخریبی که برای تخت جمشید صورت گرفته، باز هم شکوه و عظمت این کاخ های با شکوه باعث حیرت طراحان و معماران امروزی، گردشگران و توریست ها می شود که چگونه این سازه های سنگی و بسیار بزرگ و زیبا و بسیار دقیق و بدون عیب را با شرایط و امکانات 2500 سال پیش ساخته اند در صورتیکه با امکانات امروزی هم ساخت این کاخ با شکوه تخت جمشید تقریبا امکان ناپذیر است.   

اصلی ترین موادی که برای ساخت کاخ های تخت جمشید استفاده شده، سنگ بوده است که از نواحی اطراف مرودشت و از کوههای خاص این سنگها تراشیده می شده و با الوارهای چوب و یا با جریان آب، این سنگها به محل ساخت کاخ های تخت جمشید می رسیده و سپس نوبت به طراحی و تراشیدن سنگها و در نهایت بالا گذاشتن این سنگها در جای خود بوده است که همگی این مراحل بسیار سخت و بوده و دیدن این کاخ های با عظمت و تکر در مورد چگونگی ساخت این بناها باعث حیرت همگان می شود. با توجه به شکوه این بنا و نوع معماری و هنری که در ساخت آن استفاده شده، به طور قطع می توان گفت که مهمترین آثار باستانی و تاریخی کشور ایران محسوب می شود.

 

 کاخ تچرا تور تخت جمشید از شیراز -Persepolis tacher palace

 کاخ تچر کاخ مخصوص داریوش بزرگ تخت جمشید 

 

در سال 1309 کار بازسازی بناهای تخت جمشی توسط باستان شناسان آمریکایی آغاز شد و بعد از آن با گروه باستان شناسان آلمانی در سال 1314 هجری شمسی ادامه پیدا کرد و تا سال 1319 ، بازسازی تخت جمشید و استحکام بناها و رمز نگاری از سنگ نوشته های خطیی ادامه پیدا کرد و بسیاری از کتیبه ها، سنگ نوشته و دیگر آثار باستانی در این زمان پیدا شد که بسیاری از آنها در موزه تخت جمشید نگهداری می شود ولی متاسفانه تعدادی هم از کشور خارج شد. از مهمترین آثار کشف شده در تخت جمشید کتیبه ها و سنگ نوشته ها هستند که مربوط به پادشاهان هخامنشی هست که از این طریق پیام خودشان و دستوراتشان عنوان کرده و انتقال داده اند، و بسیاری از اطلاعات امروزی ما در مورد فرهنگ، آداب و چگونگی زمامداری پادشاهان هخامنشیان ، به دلیل وجود این سنگ نوشته ها و کتیبه ها میباشد.

تور تخت جمشید از شیراز- کاخ آپادانا - Persepolis apadana palace کاخ آپادانا، کاخ مراسمات رسمی و جشن ها

 

 در تخت جمشید کاخ های بسیاری وجود دارد که همگی در دوران پادشاهان مختلف هخامنشیان ساخته شده که کاخهای آپادانا، 100 ستون، هدیش و تچر معروف ترین آنها هستند که توریست های گردشگری که به تخت جمشید شیراز می آیند میتوانند شکوه و عظمت این کاخ ها را از نزدیک ببینند . کاخ تچر یا تچرا که به معنی خانه زمستانی است کاخ اختصاصی داریوش بزرگ بوده و به دستور این پادشاه بزرگ ساخته شد. کاخ هدیش که به دستور خشایار شاه ساخته شد و کاخ اختصاصی این پادشاه بوده، در مرتفع ترین قسمت تخت جمشید می باشد و با دو پلکان به کاخ ملکه که دیگر کاخ ساخته شده در زمان خشایار شاه می باشد، مرتبط می شود. علاوه بر این کاخ ها، کاخ صد ستون و کاخ ه یا اچ که در دروان خشایار شاه ساختشان شروع شد و در زمان اردشیر شاه به اتمام رسید، کاخ سه در و خزانه از دیگر کاخ های مهم تخت جمشید به شمار می روند.

کاخ آپادانا تخت جمشید

کاخ آپادانا و تچر

 

 گردشگران و توریست هایی که به تخت جمشید می روند در سمت شمال تخت جمشید و در دامنه کوه رحمت، شاهد دو مقبره بزرگ خواهند بود که مربوط می شود به آرامگاه پادشاهان هخامنشیان اردشیر دوم و اردشیر سوم که ساخت بنای تخت جمشید تا دوران این پادشاهان ادامه داشته است که با کمی کوهنوردی می توان به مقبره آنان رسید و از آن بازدید داشت. طبق نظر تاریخ دانان، در سال 330 قبل از میلاد با حمله اسکندر مقدونی، این بنای عظیم دچار آتش سوزی و تخریب شد و فقط قسمت های سنگی این بنای تاریخی با شکوه به جا ماند.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.